Do you ever wonder why people buy what they have in their grocery carts when you're in the grocery store? I do, so I thought I'd do a post of what I bought and why when I popped into Zehrs yesterday morning.
When shopping at Zehrs we get points and they are called PC Optimum points. Those points you can use to pay your groceries among many things. My goal when going to the store was the pick up the frozen fruit and the crackers, but then I got a deal emailed to me and I could earn another 3,000 points by spending $30. With the price of groceries I knew that wasn't going to be difficult. I have lost my receipt but ended up spending just under $32 and earned I think 4,200 points which is worth $4.20. Below is what I bought (all prices in Canadian Dollars):
I bought the potatoes as I find it super simple to give either a baked potato or potato wedges to dh with the salad and main we have on a night. They were on sale for $2.99 for 10lbs. The Ranch flavoured croutons were $2.79, I like a handful of those on top of my salad sometimes. The rice krispie squares were on clearance for under $1 per packet and thought I could add one to dh's lunch everyday for a change. I generally make one quiche per week, and prefer to use a pre made pie shell. This package of two was $2.99. The ground turkey in the photo above was on for $3.00 with the 50% off and the Greek flavoured pork loin was on for $4.50 with the 50% off. Both went into the freezer for future meals. We eat very little meat, but I thought the pork loin would go well with salad and potatoes and the turkey would make a veggie shepherd's pie with a root vegetable mash on top of it.
These are the items I wanted in the first place. I got four packages of rice crackers at $1 per package and the large package of frozen blueberries for $9.99. I will say I wanted the mixed fruit blend as I like that the best, but there wasn't any. I like the no name brand the best for frozen fruit and they are normally $11.99 a package, so saved a couple of dollars there. I use it on my overnight oats.
Everyday for lunch I have half a package of rice crackers, with the small tub of hummus. I buy the hummus at Wal-Mart and you get 12 small packages for $6. Dh also takes half a package of crackers and hummus for part of his lunch as well. I have worked out the difference of buying regular containers of hummus and the smaller ones, and this is a better deal. I am not a fan of making my own hummus, it never tastes as good.
While I was checking out, I saw another lady buy some Christmas bags and they were only 54 cents each. That is a good price, so I decided to go and pick some up. I bought three of the large bear bags and one large llama bag (there were no more larger bags left).
I bought a 12 pack of Christmas crackers for $4.14 and two each of the medium bags.
All in all 12 git bags and the box of Christmas crackers came to exactly $12. Very happy with that deal. I am now sorted for wrapping paper, gift bags and Christmas cards for next year.
So there you are, why I bought what I did!
I am a British born, living in Canada since May of 1989. My blog is about all aspects of my daily life.
Showing posts with label Christmas bags. Show all posts
Showing posts with label Christmas bags. Show all posts
Subscribe to:
Posts (Atom)
Post Thanksgiving Weekend.........
We had a lovely weekend. Saturday: It was lovely weather wise. Spent a chunk of the morning doing fall cleanup in the garden. Oh and looki...
-
It's that time of year where I set up my yearly savings pot. I print out the sheet from Medium Sized Family . Click on the name and i...
-
When we were in the Eaton Centre last week, I popped into Indigo Books. They have a huge 2 storey store, so had a look around. As it is a...





